Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov koní

15. 2. 2009

Chov koní v Nebanicích

Nedaleko hranic s Německou spolkovou republikou leží obec Nebanice, o které jsou zachovány písemné záznamy již ze 13.století. Nachází se 10 km od města Chebu, v oblasti západočeských lázní, v trojúhelníku Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně.
Údolí řeky Ohře vytváří v těchto místech ideální podmínky pro chov koní.Chov koní v Nebanicích se zabývá chovem starokladrubských a teplokrevných koní, jejich průměrný stav se pohybuje okolo 85 kusů.

Starokladrubský kůň (Kladruber)

dosahuje průměrné kohoutkové výšky 165 až 170cm a má barvu černou nebo bílou. Kladrubské plemeno vzniklo v českých zemích tehdejší habsburské monarchie. Za základ má směs starošpanělských a staroitalských plemen. Vyvíjelo se podobně jako lipicáni, s kterými má řadu společných vlastností. Hlavním střediskem chovu a plemenitby tohoto koně byl Císařský dvorní hřebčín, který byl založen v roce 1579 císařem Rudolfem II. Plemeno bylo vyšlechtěno jako prvotřídní kočároví koně pro císařský dvůr.
Kladrubáci mají dlouhou hlavu s klabonosým profilem a výraznýma laskavýma očima. Hříva a ocas jsou bujné a mohutné. Krk je svalnatý, krásně obloukovitý a dobře nasazený na plecích. Hrudník je hluboký a široký, hřbet dost dlouhý, záď svalnatá a silná.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

koníčci

(simona, 17. 6. 2009 19:51)

mohlabich jezdit na koni když mije 8 let napištemi na email kuřilovi@emiil dekuji a napištemi ještě dnes děkuji